Храната е източник на ендорфини, вещества които ни карат да се чувстваме щастливи. В този смисъл системното преяждане може да се превърне в тип зависимост.
Както всеки тип зависимост, степента на покушение върху личността и живота, се измерва по-това кои сфери са афектирани, както и по-това дали човек се чувства психически зле с проблема.
Ако вие сте пълни, но сте здрави, чувствате се добре в кожата си, храните се предимно здравословно и психологически приемате телесните си форми, то вие не се нуждаете от лечение.
Кога обаче преяждането става проблем:
- Преяждате често и не можете да се възпрете от определени вредни храни
- Хранителните ви навици са нездравословни, но вие не сте в състояние да ги промените
- Пълноттата ви води до ниско самочувствие, самообвинения, наказания, ограничения
- В цикъл преяждане-гладуване сте и не успявате да подържате единен режим на хранене
- Пълнотата ви възпрепядства от различни дейности: танци, ходене на плаж и др., поради срам
- Нямате нормален полов живот, поради срам
- Имате психологически дискомфорт с това как изглеждате
Сами сте установили, че стресови ситуации или друг тип емоционално натоварени ситуации ви карат да преяждате.
Необходимо е ясно да се отдиференцира какво наричте преяждане, колко често преяждата и по-какви причини това се случва. Правилното назоваване на причините, ще доведе и до правилното терапевтиране на проблема.
Емоционалното преяждане, често се проявява в неконтролируемо желание за ядене на определени храни( най-вече сладко и тестено). Желанието е толкова силно , че е като наркотичен глад.
Друга проява на емоционалното преяждане е когато точно определени емоции ни карат да злоупотребяваме с храната- скука, емоционална болка, раздяла с партньор.
Трети вариянт е преяждането да е станало част от хранителната култура на човека и да застрашава здравето му.
Преяждането може да има тежки психологически последици. Нарастване на автоагресията, ниско самочувствие, депресия, самоизолация.
Емоционалното преяждане има и физически последици:
- Натоварен черен дроб, в следствие от злоупотребата с вредни храни
- Инсулинова резистентност и диабет
- Високо кръвно налягане
- Висок холестерол
Особено, когато се късае за деца, последиците не трябва да се подценяват.
Ако откриете себе си в по-горните редове, можете да погледнете терапевтичния план при хранителни разстройства, той в много голяма степен важи и за емоционално преяждащите хора.
Каква е разликата между хиперфагията и еднократното преяждане
Хиперфагията е болестно състояние за преяждане. Трябва да се направи разграничение между обикновеното преяждане и хиперфагията. При първото може да се случи еднократно да преядете, да си купите шоколад и да го изядете целия, защото сте имали гаден ден и емоционално да вдигнете 1,2 килограма, защото ви е скучно и сте се справяли със скуката с храна.
При хиперфагията се наблюдава систематично преяждане, увеличение на килограмите, наднормено тегло, усещате как това влошава здравето Ви, но не можете да спрете и храната става като силен наркотик. Както е наркотик така е и средство за самоунищожение.
В чуждестранната литература този проблем е описан и като емоционално хранене.
На едно ниво този проблем се появява когато човек запълва празнините в живота си ядейки. Това с апразнини на любов, празнини на прекарано добре свободно време, празнини от липса на добри социални контакти.