Булимия е тежко психично заболяване от групата на хранителните разстройства. Най-вече заболяват момичета, но се среща и при момчетата. Най-характеранта разлика с другите хранителни разстройства е очистващите дейности след хранене, предимно повръщане.
Стартът на това заболяване е свързан с желанието да отслабнеш или да запазиш отслабването, което вече си постигнал. В началото може да е присъствало анорексично хранене, което после прераства в булимия. Също така, булимията съществува и като самостоятелно разстройство.
Когато булимията се развива след период на анорексия, страдащият желае по-скоро да запази теглото си. Булимия се превръща в хитър начин хем да похапнеш вкусно и да не се лишаваш от храните, които обичаш, хем да повърнеш и да запазиш килограмите си.
Има и случаи , в които момичето няма предхождаща фаза на анорексия, а директно развива булимия.
Причини за развитието на болестта булимия невроза
Ще разгледаме основните причини за развиването на булимия.
Страх от напълняване
Както става ясно и за това хранително разстройство е характерно не приемането на естествените килограми за тялото, желанието теглото да се намали и страхът от напълняване. Често, булимия се прилага като средство за контролиране на теглото или за отслабване. Особено, ако вече е постигнато желаното тегло и се изпитва страх, че ако се върнеш към нормалните хранителни навици ще напълнееш.
Защо булимия, а не анорексия
От булимия заболяват тези, които не могат дълго време да лишават себе си от храните, които обичат. Заедно с това, се чувстват виновни, че не могат да издържат на желанията на тялото си. Тази вина кара момичетата да повръщат. Ако ги попитате кой е техният проблем, няма да ви кажат, че проблемът им е повръщането. Ще ви посочат, че проблемът е неиздържането на ограниченията и апетита, който не могат да превъзмогнат.
Булимията е начин да се справиш с напрежението
Актът на повръщане, често се използва за психично разтоварване, затова една от причините за булимия е невъзможността да се справим с напрежението. Както и при другите хранителни разстройства, връзката с тялото е нарушена. Това означава, че определени чувства и емоции(главно негативните) остават неразпознати и някак изтласкани. Тези емоции се усещат просто като напрежение, но не могат да бъдат конкретизирани, за да бъдат и отреагирани. Повръщането облекчава натрупаните психични напрежения.
Осъзнаването на подтиснатите чувства и емоции, работата върху мисловните модели, които възпрепядстват изразяването им е в основата на терапевтичния процес.
Тежки семейни конфликти и невъзможност да напуснеш
Тежките семейни конфликти са често извор на агресия, обиди и стаяване на много негативни преживявания. Като се прибави, че повечето от момичетата имат проблем с изразяването на агресията, в тях наистина се натрупва огромно напрежение, което бива оталожено в акта на повръщане. Често, от булимия страдат деца. Децата са притиснати да понасят конфликтите на възрастните, без да могат да напуснат ситуацията. Това утежнява преживяванията и булимия се превръща в „единствения начин“ да оцелеят.
Преживяно насилие, особено сексуално
При момичета и жени, които са били жертви на насилие, гадостта на преживяното се загнездва в мозъка и тялото им и когато паметта на тялото се събуди и нещо напомни за насилието, следва повръщане, като опит да се очисти от преживяното.
В този случай е много важна работа със самото събитие.
Характерът на булимичката
Често, булимичката има черти от характера, които способстват появата на хранително разстройство и в частност – булимия.
Булимия и суета
Прекалената суета и мнението, че ако си красива ще постигнеш всичко в този свят и ще си щастлива. Както и при другите хранителни разстройства, така и при това, на красотата се залага твърде много и тя се превръща в единствения гарант за щастие в живота.
Неспособността да казват „НЕ“
Невъзможността да отхвърлят ситуации, които не им харесват. Неспособността да казват „НЕ“. Така се трупа много напрежение и негативни емоции, а вече обсъдих, че повръщането понякога е акт на тяхното разтоварване.
Отричане на себе си
Нуждата да се самозалъгваш и да криеш истините от себе си . В булимията буквално може да се съчинят потребности, мнения. Много често някоя негативна ситуация за болната, бива описана като нужна за приемане. В подкрепа на самозалъгването могат да се дадат огромно количество доводи, от разумен по-разумен. Но на емоционално ниво се забелязва дисонанс.
Това са само някои от най-често срещаните причини за развитието на булимия. Разбира се всяка история е индивидуална. Определянето на индивидуалните причини за разболяване е важна стъпка в лечението на булимия. До голяма степен определя терапевтичния планц за лечение на хранителното разстройство.