
Лечението на анорексия е изградено от много елементи:
Медицинска помощ и лекарствена терапия при анорексия
Както опоменах в статията “Анорексия. Физически и психически симптоми на болестта”, редица органи и системи заболяват в следствие от анорексията. Необходимо е да се провери какво е състоянието на организма, за да се лекуват увредените органи.
Психотерапия при анорексия нервоза:
Психотерапията при анорексията дава възможност да станат ясни причините, довели до разболяването на момичето или момчето. Да разберат как могат по-безболезнено за тях самите да се справят с болката, гнева, разочарованията си. Помага им и да изградят подходящо поведение, за да могат да се справят със ситуации, които са ги наранявали до този момент.
Чрез психотерапията те се научават да харесват и обичат себе си повече. Повишават самочувствието си и възвръщат желанието, удоволствието и радостта от живота .
А когато това се случи, опитът ни показва, че момичето и момчето спират да се нуждаят от анорексични поведения.
Кое е най-важното условие, за да успее психотерапевтичното лечение на анорексията:
Трябва да се изгради здрава връзка между клиента и терапевта, която се базира на:
- изграждане на доверие без предоверяване
- съчувствие, без омаловажаване на личността на клиента
- на честност на двете страни и проява на топлина и разбиране
- тговорност, всеки да свърши това, което е необходимо от него, за да бъде успешен нашият съюз.
Работата със семейството на болните от анорексия нервоза
Всички изследвания показват, че ако семейството бъде включено в терапевтичния процес при лечение на анорексия, шансовете за оздравяване нарастват многократно.
Това особено много важи, когато става дума за клиент под 18 годишна възраст!
При всички случаи, родителите е необходимо да се информират, през какви етапи преминава детето им, какво могат да очакват, как да се справят с кризисни моменти, самите те как да имат поведение, подкрепящо оздравяването, а не подкрепящо разболяването на клиента.
Групова психотерапия
Тя помага, на момичетата и момчетата да се огледат в очите на другия, да разберат че не са сами. В тази среда на прозрачност, истина и съпричастност те могат да експериментират новите поведения, които са усвоили. И постепенно да се учат да изграждат по-здрави и по-удовлетворяващи ги връзки.
Включването в групата за взаимопомощ става тогава, когато човек е готов да сподели себе си с другите.
Възстановяване на добрите хранителни навици
Опитът ми в терапията на анорексия и други хранителни разстройства показва, че ситостта и гладът могат да се възстановят, когато клиента си позволи отново да чувства сигналите на тялото.
Това става естествено, без никакво насилване!
Колкото и странно да изглежда , но удоволствието от храната също се завръща естествено. А това се случва паралелно с оздравяване на психиката и с възвръщането на „сладостта” да живееш.
Храненето според нуждите на организма също се възстановява, когато момичето и момчето започнат да чувстват и удовлетворяват желанията си( не само хранителните, а и всички останали).
Позивите за повръщане спират, когато се разтовари огромното психическо вътрешно напрежение.
Част от възстановяването на храненето е и обучението как да се справят в случаи на криза- тогава , когато по някаква причина, анорексичното или булимичното поведение „искат” да се завърнат.
В процесът на възстановяване на хранителните навици се включва и обучение за това как да се поддържат килограмите по щадящ организма начин. Важно е и да се въведе здравословен режим на живот. Това може да бъде направено от диетолог.
Психиатрична медикаментозна помощ
Налага се в случаи на тежка депресия, опити за самоубийство, други съпътстващи психиатрични заболявания като тревожни разстройства, зависимост от алкохол и опиати и др. Тя се провежда от лекар психиатър, наблюдава се също от него.
Клинично лечение на анорексия
Налага се при по-тежки случаи на анорексия да се приложи и клинично лечение. Особено, се препоръчва, когато болестта е от много години. Провежда се в специализирани клиники за хранителни разстройства, не в психиатрии! Такива в България засега няма. Затова е необходимо лечението да бъде проведено в чужбина. В повечето клиники по света, то се провежда на фази, като последния етап, така наречената ”ресоциализация”, е необходимо да се проведе от психотерапевт в България. За да може да се гарантира адаптацията на клиента към живота извън клиниката.
В лечението на anorexia nervosa няма по-важен или по-маловажен елемент!
Не отлагайте! Свържете се с мен за консултация и терапия на анорексия.