Връзка хроничен стрес, надбъбречни жлези, паника

Паника, тревожност, стрес, Статии

/>

Има редици фактори, които са подкрепят получаването на паник атаки.

Една от основните причини е така наречения хроничен стрес и настъпващата с него умора на надбъбречните жлези.
Тялото ни е конструирано така, че да може да понесе стресогенни събития. Еднократни. Тогава то променя целия си хормонален баланс, за да може организмът да мине през стресогенното състояние да го преодолее. Това се нарича адаптация и един от главните белези за стресоустойчивост на организма и психиката.
В случай на страхово събитие или такова, което изисква мобилизация. Се включва програмата „бий се или бягай“ на симпатиковия дял на вегетативната нервна система. Активират се надбъбречните жлези. Те произвеждат големи количества адреналин, норадреналин, кортизол. Той активира тялото за „бий се или бягай“ реакция. Тялото разхожда хормоните в процес на реакция. След, което препятствието бива преодоляно. Настъпва отпускане. Парасимпатиковият дял задвижва процесите на възстановяване, асимилация, регенерация на тялото.
Надбъбречните жлези си почиват- кортизола, адреналина и норадреналина са с понижена секреция в следващите 24-48 часа, а биват активирани други хормони, които да възстановят тялото.

Нормалният ритъм на работа на тялото е стрес-напрежение-постигане-почивка -възстановяване.

Какво се случва обаче, когато ние сме под постоянен стрес, без възможност за регенерация. Т.е. когато стресът е хроничен.
Първоначално надбъбречните жлези компенсират нуждите ни. Произвеждат повече от хормоните, които ние сме им посочили за нужни- адреналин, кортизол, норадренали. Даже увеличават размерите си за да бъдат по-продуктивни.
Човек се чувства фокусиран, напрегнат, с енергия, мисли и действа въпреки физическата умора. В самото начало!
Колкото по-дълго продължи тази ескалация, толкова надбъбречните произвеждат повече и повече хормони. Даже увеличават размера си. Така се стига до хроничния стрес.

Кои могат да са причините за хроничния стрес:

– Работохолизъм
– Дълги периоди на изтощение(грижа за болен, безсъние при отглеждане на дете, заболявания)
– Начина ни на мислене: не отдаваме значение на сигналите за почивка на тялото
– Токсична среда( физически токсична-мръсен въздух; импланти в тялото, отделящи токсични вещества; претоварване на организма с пестициди, нитрити, тежки метали)
– Психо-токсична среда- насилие, постоянни конфликти, лоша работна среда)
– Страхове, които ни карат да сме постоянно нащрек и да търсим опасност
– Липса на доверие, постоянен контрол
– Перфекционизъм
На този етап на постоянен дисстрес , без почивка, ще започне и появата на паническите атаки, безсъние, напрегнатост, раздразнителност. Те са като предупреждение да се ревизират мислите, средата, начина на правене на нещата. Да се намали стреса, да се даде шанс за възстановяване на организма. Въобще страдащият да елеминира стресогенните фактори.
Ако това не се случи към тези състояния ще се добавят симптомите на умора на надбъбречните жлези :
-Усещане за силна умора и летаргия
-Ниска поносимост на стреса( всяко събитие може да ви извади от равновесие, плачливост, неспособността дори да слушаш за проблеми, камо ли да ги решиш)
-Световъртеж при рязко ставане
-Проблеми с концентрация и паметта
-Безсъние
-Хипогликимия
-Нисък имунитет (алергии, чести респираторни заболявания).
Това вече са признаци на изтощение на надбъбречните жлези. При което има занижено производство на хормоните за адаптация към стреса. Изтощението на надбъбречните жлези се развива постепенно. Както казахме ако имате постоянен стрес, надбъбречните жлези първо продуцират повече адреналин и кортизол, но когато са изтощени, това производство намалява и вие все по-трудно се адаптирате към стреса. Може да има определен период от време Надбъбречните жлези да се люшкат между свръхпроизводството на адреналин, което предизвиква паник атаки, и пониженото производство на адреналин, което предизвиква липса на адаптация към стреса. Но винаги тенденцията на подобно люшкане е все повече умора на надбъбречните жлези, все по-намалена секреция и все по-малка поносимост към стресогенни фактори. Крайният резултат от продължително изтощение на надбъбречните жлези е хроничната умора, фибромиалгия, хроничен бронхит или синузит, автоимунни заболявания (лупус, ревматоиден артрит и други).

Какво да правите при развитие на хронична умора

Опростете живота си- всичко излишно, водещо до умора или напрежение, трябва да бъде временно отстранено.
Тренирайте парасимпатиковия дял на нервната система- релаксация, медитация, възстановяване на съня, почивка с приятни неща
Всекидневен отдих- планирайте времето си за почивка всеки ден
Спортувайте- умерено, всеки ден 30 мин и си давайте време за почивка след това до пълно възстановяване.
Елиминирайте кофеина, алкохола, никотина, наркотици

За три месеца елиминирайте всички форми на захар, Спазвайте здравословна диетас протеин, зеленчуци, плодове, ядки. Нуждаете се от протеин за възстановяване на надбъбречните жлези.

Добавки при хроничен стрес, паник атаки и изтощение.

Консултирайте се с вашия лекар, най-добре е холистичен лекар за нуждата ви от добавки за възстановяване:
vitamin C, vitamin B12,B- complex ( с акцент на B6 и B1), Calcium+ Magnessium.
Адаптогени- Ашваганда, Мака. Те помагат да се подобри адаптацията към стреса, да се възвърне енергията на организма.
Някои билки, помагащи за намаляване на напрежението- маточина, мащерка, розмарин, глог, мента, дилянка, лавандула и други.
Хроничния стрес, изтощението на надбъбречните жлези, паник атаките често вървят ръка за ръка. Тези състояния имат своята физиологична основа, която обаче се провокира от психични проблеми.
Затова се свържете с психолог както и с холистичен лекар за да изготвите вашият възстановителен план.
Той трябва да включва както психологическа работа, така и възстановяващ комплекс от витамини и минерали, смяна на режима на живот. А в по-тежки случаи и медикаментозна помощ.
Верният подход към тези състояния, дава и добрия резултат на лечение.

Последни статии

divider

Какво трябва да знаем за паническата атака и можем ли да умрем от нея?

Какво трябва да знаем за паническата атака и можем ли да умрем от нея?

Сигурно няма човек, който поне веднъж в живота си да не е преживявал паническа атака. Нека разберем какво е паник атака и какви са нейните симптоми. Какви са симптомите на паническата атака? Симптомите на паническата атака се изразява в поява на: силно сърцебиене...

повече информация